Інститут клітинної терапії розробив протокол лікування COVID-19 на основі мезенхімальних стовбурових клітин плаценти

Сьогодні відомо про 8 пацієнтів, яких успішно вилікували від важкої форми COVID-19 за допомогою мезенхімальних стовбурових клітин плаценти. Це підштовхує вчених розглядати стовбурові клітини плаценти, позбавлені рецептора ACE-2, як можливий ефективний метод лікування коронавірусної пневмонії. Щонайменше 14 клінічних досліджень, в яких вивчається ефективність стовбурових клітин різних типів у лікуванні COVID-19, вже зареєстровано у Китаю. 

Що таке мезенхімальні стовбурові клітини?

Мезенхімальні стовбурові клітини – це популяція мультипотентних клітин, здатних диференціюватися в похідні сполучної тканини, а це  серце, судини, сполучнотканинний каркас легень, кістки, судини, хрящі, гладкі м’язи та ін. Ці клітини можна отримати, зокрема, з пуповинної крові, пуповини й плаценти.

В чому механізм лікувальної дії мезенхімальних стовбурових клітин плаценти при COVID-19?

Перш за все, мезенхімальні стовбурові клітини плаценти не мають на своїй поверхні рецептора до ангіотензинперетворювального ферменту 2 (ACE-2), за допомогою якою коронавірус Sars-CoV-2 з’єднується з клітиною, тобто ці клітини не можуть інфікуватися даним вірусом. 

Мезенхімальні стовбурові клітини є потужним імуномодулятором, вони виділяють безліч протизапальних біологічно активних речовин (цитокінів), що зменшують запальний процес у легенях. Також мезенхімальні стовбурові клітини секретують численні фактори росту, що сприяють відновленню не лише ураженої легеневої тканини, але й інших органів. Відомо, що Sars-CoV-2 поражає клітини, на яких міститься ACE-2-рецептор, а це легені, серце, печінка, нирки, судини.

Побічних ефектів ні в одному з випадків внутрішньовенного застосування мезенхімальних стовбурових клітин не було.

Досвід Інституту клітинної терапії

Інститут клітинної терапії має значний досвід роботи з мезенхімальними стовбуровими клітинами перинатальних тканин (плацента, пуповина, пуповинна кров), які в рамках клінічних досліджень під егідою Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України впродовж 12 років успішно застосовувалися в лікуванні захворювань серцево-судинної системи, печінки, уражень опорно-рухового апарату та інших.

У зв’язку із загостренням епідеміологічної ситуації, пов’язаної з поширенням вірусу SARS-CoV-2, і складністю в лікуванні важких випадків, Інститут клітинної терапії розробив протокол клінічного дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти та пуповини». 

Можливості Інституту клітинної терапії щодо лікування COVID-19

Зараз в Кріобанку Інституту клітинної терапії зберігається близько 300 одиниць препаратів кріоконсервованих мезенхімальних стовбурових клітин, виділених з плаценти і пуповини людини, що готові до застосування. Клітинні препарати виготовлені відповідно до міжнародних стандартів. Кожен препарат містить 70 млн клітин, що є достатньою кількістю для лікування дорослого пацієнта з пневмонією, викликаною COVID-19.

Препарати кріоконсервованих алогенних мультипотентних мезенхімальних стромальних клітин плаценти людини здатні проявляти регенеративні ефекти на ушкоджену тканину легенів, що проявляється в покращенні показників її функціональної активності, зменшенні запалення та фіброзу завдяки імуносупресивним та імуномодулюючим властивостям і паракринним ефектам клітин.

Наукові дослідження підкреслюють, що мезенхімальні стромальні клітини плаценти не можуть бути заміщені іншими лікарськими засобами при лікуванні дегенеративних процесів дихальної системи.

Консультація

Зателефонуйте або напишіть і консультант дасть вичерпні відповіді на всі ваші запитання

consultation