Стовбурові клітини лікують COVID-19: вже в Україні

Українські вчені домоглися прориву в лікуванні уражених COVID легень методом введення стовбурових клітин. На сьогодні пройшов тільки перший етап клінічних досліджень, але його результати оптимістичні.

 

Про це пише УКРІНФОРМ, посилаючись на повідомлення Інституту молекулярної біології і генетики НАН України в Facebook.

 

Повідомляється, що в Україні проводяться клінічні дослідження з лікування важкої пневмонії, яку викликає коронавірус SARS-CoV-2, стовбуровими клітинами.

 

У дослідженні взяли участь 13 пацієнтів (чоловіки у віці від 36 до 73 років) з двосторонньою пневмонією, сатурацією нижче 93% і важким перебігом хвороби. На другий тиждень після введення стовбурових клітин повністю відновилися легені у 4 з 13 пацієнтів.

 

На 24-му тижні у пацієнтів за результатами комп’ютерної томографії відзначається позитивна динаміка відновлення легень. Тільки один пацієнт має ознаки фіброзування в одній частці одної легені.

 

Тим часом в контрольній групі з 15 пацієнтів, які не отримували клітинну терапію, одна людина померла, а у семи виникло фіброзування легень на восьмому тижні.

 

«Ці дані дозволяють стверджувати, що на сьогоднішній день застосування мезенхімальних стовбурових клітин є перспективним методом боротьби з фіброзним переродженням тканини легень внаслідок пневмонії, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2», – зазначив к.б.н., старший науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАНУ та заступник директора Кріобанку Інституту клітинної терапії Володимир Шаблій.

 

«Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти та пуповини» проводиться за участі Інституту клітинної терапії у співпраці з Київською міською клінічною лікарнею № 4 та Інститутом епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського. Клітинні препарати виготовлено біотехнологічною лабораторією Інституту клітинної терапії відповідно до міжнародних стандартів.

 

«Для того, щоб отримати повноцінні дані про ефективність даного методу, спостереження за пацієнтами має тривати не менше року. Ми повинні порівняти віддалені результати ефективності застосування стовбурових клітин з методом лікування, затвердженим протоколом МОЗ. Дані спостереження на 24-му тижні після введення дозволяють зробити висновок, що метод застосування стовбурових клітин є не тільки безпечним, але й ефективним як в швидкості одужання пацієнтів, так і в запобіганні розвитку фіброзу легень», – додав В.А. Шаблій.

 

“Здатність мезенхімальних стовбурових клітин пригнічувати вивільнення прозапальних цитокінів є особливо цінним при коронавірусній пневмонії, важкість якої обумовлена так званим “цитокіновим штормом”. Під терміном “цитокіновий шторм” розуміють, що активовані SARS-CoV-2 власні імунокомпетентні клітини в надлишку виділяють біологічно-активні речовини, що викликають патологічне запалення як тканини легень, так і інших органів, підвищують проникність судин, що згодом сприяє розвитку фіброзу легень”, – повідомляють в Інституті.

 

Інститутом клітинної терапії також розроблено програму постковідної реабілітації або лікування так званого “хронічного COVID” або “longCOVID”. В діагноз «хронічний COVID» входять патологічні симптоми зі сторони дихальної, нервової, серцево-судинної, травної, скелетно-м’язової систем у хворих, які лабораторно одужали від COVID-19. Програма спрямована на якнайшвидше повернення пацієнта до повноцінного життя.

 

За матеріалами: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3201282-likuvanna-koroni-stovburovimi-klitinami-ukrainski-vceni-otrimali-persi-rezultati-doslidzen.html, https://life.pravda.com.ua/health/2021/03/3/244112/ та stemcellclinic.com

 

 

Консультація

Зателефонуйте або напишіть і консультант дасть вичерпні відповіді на всі ваші запитання

consultation