Андрій Шевченко про досвід лікування стовбуровими клітинами в Клініці Інституту клітинної терапії

3 грудня в Інституті клітинної терапії у Києві відбулася прес-конференція на тему: “Медицина майбутнього: Клітинні технології в Україні. Як забити вирішальний пенальті хворобі? Футболіст Андрій Шевченко про власний досвід лікування стовбуровими клітинами.”

На медичному заході були представлені перші результати клінічних випробувань плацентарних стовбурових клітин в Україні, проведені Інститутом клітинної терапії в партнерстві з Інститутом травматології та ортопедії НАМН України та Київською клінічною міською лікарнею №6. У прес-конференції взяв участь легендарний футболіст і головний тренер збірної України з футболу Андрій Шевченко, який пройшов лікування стовбуровими клітинами в Клініці Інституті клітинної терапії. 

«Після закінчення футбольної кар’єри колінний суглоб почав запалюватися, з’явився біль. З цим було складно боротися. Передові технології ефекту не давали. В Америці почув про нову методику. У Києві познайомився з фахівцями Інституту клінічної терапії, мені розповіли про лікування. Після нього відразу відчув себе краще. Суглоби набагато краще стали реагувати на навантаження. Приємно, що в Україні є технології, які не поступаються світовим», – сказав Андрій Шевченко.

Остеоартроз – одне з найпоширеніших захворювань у світі, з яким стикається більшість людей у віці понад 60 років. Це запалення суглоба, при якому відбувається деструкція суглобового хряща. Як у жінок, так і чоловіків, особливо при надмірній масі тіла, досить часто з віком поражаються саме колінні суглоби, остеоартроз колінних суглобів носить назву “гонартроз”. Розвитку гонартрозу сприяють травми, в тому числі спортивні, спадковість, як і гіподинамія, інші системні захворюванння. 

Незважаючи на численні методи лікування остеоартрозу, від протизапальних лікарських засобів, знеболюючих, хондропротекторів, фізіотерапії до хірургічного протезування ураженого суглоба, жодний метод не в змозі відновити зруйнований хрящ. Проте, в останні роки з’являється дедалі більше повідомлень про те, що розрушений суглобовий хрящ можуть відновити стовбурові клітини, забезпечивши хворим на остеоартроз нову якість життя.

В Україні Клініка Інституту клітинної терапії в партнерстві з Інститутом травматології та ортопедії НАМН України та Київською клінічною міською лікарнею №6 розробили інноваційну методику лікування гонартрозу, що базується на застосуванні стовбурових клітин плаценти. Координаційний центр трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України видав дозвіл на проведення клінічного дослідження, в рамках якого стовбурові клітини плаценти вже застосовуються для лікування артрозу колінного суглобу та ушкоджень суглобів,   тому числі — у професійних спортсменів. Виділення та кріоконсервування стовбурових клітин плаценти для всіх пацієнтів здійснює Кріобанк Інститут клітинної терапії.

В прес-конференції взяли участь:

Андрій Шевченко легендарний футболіст, головний тренер національної футбольної команди, який зазначив, що український рівень клітинної терапії відповідає світовим стандартам, відзначив надзвичайно швидкий ефект лікування стовбуровими клітинами, що особливо важливо для професійних спортсменів, та розповів, що пишається рівнем розвитку медицини на Батьківщині, радить такий метод лікування своїм близьким і колегам. 

Соколов Микола Федорович кандидат медичних наук, головний лікар Інституту клітинної терапії, провідний  фахівець з клітинних технологій, розповів про півстолітній досвід роботи фахівців Інституту зі стовбуровими клітинами та звернув увагу на важливість розвитку клітинних технологій в Україні. 

Шаблій Володимир Анатолійович кандидат біологічних наук, заступник директора Банку стовбурових клітин, завідувач Лабораторїї стовбурових клітин плаценти Інституту клітинної терапії, член міжнародної організації International Placenta Stem Cell Society, детально розповів про виготовлення клітинних препаратів, унікальні властивості плаценти та в яких умовах зберігається біоматеріал. Як зазначив Володимир Анатолійович, в дослідженні використовувалися кріоконсервовані клітини плаценти, отримані в лабораторії Банку пуповинної крові Інституту клітинної терапії. Відповідно до законодавства, плацента доставляється в лабораторію, тестується на відсутність інфекційних агентів та після певного часу культивування отримується кінцевий продукт – препарат кріоконсервованих мезенхімальних стовбурових клітин плаценти, які заморожуються в спеціальному кріосередовищі і зберігаються у рідкому азоті при температурі мінус 196* С в Кріобанку Інституту клітинної терапії. За вимогою лікаря ці клітини доставляються в клініку, де розморожуються і вводяться лікарем в уражений хворобою суглоб. 

Голюк Євген Леонтійович кандидат медичних наук, завідувач науково-практичним центром тканинної та клітинної терапії ДУ “Інститут травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України” акцентував увагу на застосуванні стовбурових клітин як ефективного інструменту для лікування патології опорно-рухового апарату, що призводить до покращення якості життя хворого на остеоартроз та значно, на роки, відтерміновує, або, навіть, відміняє необхідність заміни власного колінного суглоба на штучний.

Бірса Роман Васильович лікар вищої категорії, ортопед-травматолог відділення травматології та ортопедії Київської міської клінічної лікарні №6, зазначив, травми, як у великому, так і малому спорті – досить часте явище. Найчастіше травмуються важкоатлети, гірськолижники, хокеїсти та футболісти (взагалі, травму суглоба можна отримати будь-де і будь-кому) – їх суглоби зазнають підвищених навантажень. Вивихи, розтягнення, переломи, удари – все це поступово призводить до дегенеративно-дистрофічних змін в суглобах у вигляді артрозу колінного суглоба. Це захворювання супроводжується сильним болем, обмеженням пі час ходьби, а іноді й взагалі неможливістю пересуватися. Призупинити розвиток дегенеративних змін в хрящовій тканині можна за допомогою клітинної терапії    інноваційного, надзвичайно перспективного методу лікування хвороб і травм, що дозволяє відновити пошкоджені тканини організму та органи за допомогою трансплантації стовбурових клітин.

Немтінов Петро Ігоревич старший науковий співробітник Координаційного центру трансплантації органів, тканин та клітин МОЗ України, підкреслив, що дане клінічне випробування проводиться відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 10 жовтня 2007 року № 630 «Про затвердження Порядку проведення клінічних випробувань тканинних і клітинних трансплантатів та експертизи матеріалів клінічних випробувань…зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2007 р. за № 1206/14473». Участь у клінічному дослідженні передбачається тільки після підписання інформованої згоди учасника дослідження.

Результатом клінічних випробувань, які проводить Інститут клітинної терапії в партнерстві з Інститутом травматології та ортопедії НАМН України та Київською клінічною лікарнею №6, має стати можливість застосування клітинної терапії для лікування артрозу колінних суглобів, поліпшення якості життя пацієнтів із цією патологією, а також для уникнення або відтермінування хірургічних втручань із заміни колінного суглоба на штучний. 

Інститут клітинної терапії високотехнологічний та інноваційний медичний заклад, що спеціалізується на науково-дослідній, медичній діяльності, має власний Науковий центр із лабораторією плацентарних стовбурових клітин, Кріобанк для збереження стовбурових клітин пуповини та плаценти, Клініку клітинної терапії. Слід зазначити, що Інститут клітинної терапії вже не вперше проводить клінічні випробування, які доводять безпечність та ефективність використання клітинних та тканинних препаратів при різних хворобах. Завдяки таким проектам підвищується позитивний імідж клітинної та тканинної терапії в Україні, започаткований ще на початку 20-го століття академіком Філатовим. Координаційний центр трансплантації органів, тканин та клітин Міністерства охорони здоров’я України видав дозвіл на використання апробованої технології виготовлення та застосування клітинних/тканинних препаратів для лікування панкреонекрозу та захворювань периферичних артерій нижніх кінцівок стовбуровими клітинами пуповинної крові та аутологічної жирової тканини відповідно. На сьогодні два клінічних випробування із застосування методів клітинної та тканинної терапії на стадії завершення, ще чотири тривають.

Консультація

Зателефонуйте або напишіть і консультант дасть вичерпні відповіді на всі ваші запитання

consultation