Стовбурові клітини жінок краще лікують запалення
Дослідження останніх років дозволили отримати неймовірно цікаві дані про те, що мезенхімальні стовбурові клітини від донорів жіночої статі ефективніші у лікуванні запальних захворювань, ніж клітини від донорів-чоловіків. Це пояснюється, тим що стовбурові клітини від донорів-жінок характеризуються вищою експресією особливого білка TSG-6, що має протизапальну дію.
Понад 30 років тому вчені відкрили, що кістковий мозок, пуповинна кров, плацента та деякі інші тканини людини містять особливий вид стовбурових клітин, які отримали назву мезенхімальні.
Мезенхімальні стовбурові клітини – це мультипотентні клітини, з яких найлегше виростити кістки, хрящ, м’язи та жирову тканину. Мезенхімальні стовбурові клітини також часто застосовуються під час трансплантації кісткового мозку чи пуповинної крові, адже стимулюють приживлення донорських гемопоетичних (кровотворних) стовбурових клітин. У лабораторній практиці мезенхімальні стовбурові клітини застосовуються для культивування інших клітин, тобто в процедурах, спрямованих на збільшення кількості останніх чи трансформації їх у клітини потрібної популяції.
Проте, найперспективнішим ефектом мезенхімальних стовбурових клітин є їх здатність пригнічувати запалення. Саме тому, мезенхімальні стовбурові клітини дедалі ширше застосовуються у лікуванні хвороб, викликаних надмірною імунною відповіддю (ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона та ін). Управління з нагляду за якістю продуктів харчування та фармпрепаратів (Food and Drug Agency (FDA) в США вже схвалило понад 800 клінічних досліджень з вивчення ефективності та оптимізації схем лікування різних захворювань з використанням мезенхімальних стовбурових клітин. З огляду на прецизійність FDA в перевірці протоколів клінічних досліджень, це свідчить про доведену безпечність та ефективність препаратів мезенхімальних стовбурових клітин.
За матеріалами: https://bioinformant.com/mesenchymal-stem-cells-review/?utm_source=newsletter&utm_campaign=81818
В Україні Інститут клітинної терапії має значний досвід кріоконсервування та культивування мезенхімальних стовбурових клітин, виділених із плаценти, пупкового канатика, пуповинної крові, які вже використовуються в рамках клінічних досліджень у лікуванні хвороб.
Консультація
Зателефонуйте або напишіть і консультант дасть вичерпні відповіді на всі ваші запитання
