Критична ішемія нижніх кінцівок

Термін «критична ішемія кінцівок» (critical limb ischemia) вперше був введений P.R.F. Bell в 1982 році для позначення групи захворювань, що супроводжуються болями в ногах у стані спокою, трофічними виразками і дистальними некрозами нижніх кінцівок. Критична ішемія нижніх кінцівок – це стан практично повного припинення припливу артеріальної крові до тканин нижніх кінцівок. Основні захворювання, які можуть спровокувати критичну ішемію нижніх кінцівок – це атеросклероз, тромбангіїт та ендартеріїт (запалення артерій), діабетична ангіопатія. В молоді роки причинами ішемії нижніх кінцівок є найчастіше цукровий діабет (особливо I типу) та імуноопосередковані захворювання судин, а в літньому віці – цукровий діабет II типу й атеросклероз.

Через важке атеросклеротичне ураження судин у пошкодженій ділянці знижується гідродинамічний тиск. Внаслідок недостатнього кровообігу виникає омертвіння шкіри і м’язової тканини ніг, що призводить до утворення незагоюваних ран.
Пацієнти з критичною ішемією нижніх кінцівок страждають від інтенсивного болю в ногах, яка посилюється при ходьбі і практично позбавляє їх можливості вільно пересуватися. У запущених випадках біль починає «мучити» навіть у нерухомому стані, виникає виразка або гангрена. Термін «критична ішемія» використовується у разі наявності симптоматики протягом більше 2 тижнів. Якщо не покращиться артеріальне кровопостачання, ампутація кінцівок стає неминучою для всіх пацієнтів.
У зв’язку із широкою поширеністю цього захворювання у осіб працездатного віку та неефективності загальноприйнятих методів лікування, критична ішемія нижніх кінцівок у всьому світі вважається надзвичайно важливою медико-соціальною проблемою. Всі хворі з критичною ішемією повинні максимально швидко скеровуватися в спеціалізовані центри для проведення відповідного лікування. Операції з приводу критичної ішемії спрямовані на збереження кінцівки, а іноді й життя пацієнта.

Лікування ішемії нижніх кінцівок повинно бути комплексним і диференційованим в залежності від стадії та особливостей перебігу захворювання. Сучасні підходи до терапії ішемії нижніх кінцівок включають консервативні та хірургічні методи лікування, всі вони спрямовані на поліпшення кровоплину в уражених кінцівках. Метою медикаментозного лікування ішемії нижніх кінцівок є купування ішемічних болів, поліпшення реологічних властивостей крові та мікроциркуляції, загоєння ішемічних виразок, підвищення активності пацієнта, покращення якості його життя. Хірургічне лікування даного захворювання включає реконструктивні операції на судинах з метою корекції артеріального кровопостачання хворої кінцівки і передбачає проведення прямої та непрямої реваскуляризації. Проте, лікування, що проводиться у хворих із критичною ішемією нижніх кінцівок, не впливає на причини й подальший розвиток атеросклеротичного процесу, а лише забезпечує «виграш» часу для розвитку колатералей та адаптації мікроциркуляторного русла, дозволяючи таким чином відстрочити ампутацію.

Клітинна терапія в лікуванні ішемії нижніх кінцівок

Клітинна терапія є новим і багатообіцяючим підходом до лікування хворих, що страждають на ішемію нижніх кінцівок. Дивовижна здатність стовбурових клітин дорослого організму трансформуватися в клітини судин, як і продукція ними різних ендотеліальних факторів росту призводить до росту нових судин (неоангіогенез) в ураженій атеросклеротичним процесом кінцівці. Проведені в різних країнах світу клінічні дослідження довели безпечність застосування з цією метою мононуклеарних клітин кісткового мозку, периферичної або, краще, пуповинної крові. В останній містяться ендотеліальні клітини-попередники, визнані найбільш ефективними у лікуванні захворювань, викликаних недостатністю кровообігу (ішемія нижніх кінцівок, інфаркт міокарда тощо). Є дані про ефективність клітинної терапії у лікуванні мігруючого тромбангіїту – хвороби Бюргера.

В Інституті клітинної терапії спільно зі співробітниками Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України та Національного інституту хірургії та трансплантології ім. Шалімова розроблена методика лікування хронічної ішемії нижніх кінцівок за допомогою трансплантації гемопоетичних і мезенхімальних прогеніторних клітин. Принципово лікування базується на використанні здатності стовбурових клітин виробляти фактори, що стимулюють ріст нових капілярів (ангіогенез) і судин (васкулогенез). У важких випадках, при оклюзії магістральних судин або при множинній оклюзії судин середнього калібру трансплантація стовбурових клітин проводиться місцево – по ходу облітерованих артерій. У випадках ураження більш дрібних судин або ж у разі протипоказань до проведення оперативного втручання використовується системне введення великих доз мезенхімальних і гемопоетичних прогеніторних клітин.

Стовбурові клітини створюють нові мережі колатеральних судин, обходячи місця звужень. У результаті розвтку нових судин відновлюється приплив крові, живлення та забезпечення киснем нижніх кінцівок.

У 2011 році Інститут клітинної терапії отримав Державний патент України № 56808 «Спосіб непрямої реваскуляризації нижньої кінцівки». А в 2012 р. Міністерство охорони здоров’я України схвалило розроблений Інститутом клітинної терапії метод лікування ішемії нижніх кінцівок із застосуванням клітинного препарату Angiostem, який випускається біотехнологічною лабораторією Інституту.

У результаті лікування критичної ішемії нижніх кінцівок стовбуровими клітинами Ви відзначите значне зменшення або повне зникнення болю в ногах, швидке загоєння виразок, до Вас повернеться можливість нормальної ходьби. Головне вчасно звернутися за кваліфікованою допомогою до фахівців нашої клініки. Ми допоможемо Вам повернути радість життя!

Клінічні приклади

Хворий С., 67 років, поступив на лікування зі скаргами на болі, набряклість нижніх кінцівок, переміжну кульгавість (ходьба не більше 100 м), оніміння ніг. При обстеженні встановлено облітерацію магістральних і середніх артерій нижніх кінцівок. Проведено місцеву трансплантацію мезенхімальних і гемопоетичних стовбурових клітин.
Через 3 місяці після операції хворий відзначив значне поліпшення: зникли болі, набряки, дистанція ходьби збільшилася до 300 м. Через 6 місяців пацієнт виконує фізичне навантаження, пов’язане з домашньою роботою, без утруднень піднімається на 2-й поверх, дистанція ходьби без виникнення болю збільшилася до 1200 м.

Пацієнтка Н., 92 роки, поступила зі скаргами на постійні виснажливі болі в нижніх кінцівках, набряклість ніг. Самостійно не могла ходити, не спала через сильні больові відчуття. Враховуючи, що у хворої мало місце захворювання серця, що не дозволяло провести оперативне втручання, пацієнтці проведено системне внутрішньовенне введення великих доз гемопоетичних і мезенхімальних стовбурових клітин. Через 1 місяць після трансплантації хвора почувається добре, болі зникли, самостійно ходить по будинку, відчуває приплив сил, відзначає значне поліпшення якості життя.

Для отримання попередньої консультації або відповіді на будь-яке питання Ви можете заповнити просту форму, і наші лікарі зв’яжуться з Вами негайно.

В даний момент Інститутом клітинної терапії під егідою Координаційного центру трансплантації МОЗ України виконуються клінічні дослідження “Клітинна стимуляція ангіогенезу в комплексному лікуванні хворих на хронічну ішемію кінцівок” та “Трансплантація препарату кріоконсервованих ядровмісних клітин пуповинної крові людини в комплексному лікуванні хворих з хронічними трофічними виразками венозної етіології”.

Консультація

Зателефонуйте або напишіть і консультант дасть вичерпні відповіді на всі ваші запитання

consultation