Цукровий діабет 2-го типу

Сахарный диабет

Цукровий діабет 2-го типу – це хронічне ендокринне захворювання, що характеризується порушенням регуляції рівня цукру в крові і відсутністю нормального «сприйняття» інсуліну органами і тканинами організму. Хворі на цукровий діабет 2-го типу становлять близько 90% від загальної кількості захворілих на діабет.

Цукровий діабет посідає третє місце у світі після серцево-судинних і онкологічних захворювань. За різними джерелами, у світі налічується від 120 до 180 млн. хворих на діабет, що складає 2-3% від усього населення планети. Поширеність цукрового діабету вже давно набула масштабів так званої неінфекційної епідемії.

У більшості випадків цукровий діабет 2-го типу є спадковим захворюванням. Захворюваність на цукровий діабет носить сімейний характер, і ризик захворіти становить 40%, якщо хворіли близькі родичі. Причому, якщо батько хворів на цукровий діабет, ймовірність, що захворювання виникне у дитини досягає 50%, і 35% – якщо хворіє мати.

Основними симптомами при захворюванні на діабет 2-го типу є: сильна спрага, рясне сечовиділення, слабкість, стомлюваність і сухість слизових оболонок. При цукровому діабеті 2 типу відзначається прогресуюче зростання рівня глюкози в крові, зниження здатності тканин захоплювати глюкозу, внаслідок чого організм починає використовувати в якості джерел енергії вільні жирні кислоти й амінокислоти, так необхідні організму. У більшості хворих на цукровий діабет 2-го типу спостерігається ожиріння.

Одними з найбільш частих ускладнень цукрового діабету є захворювання серцево-судинної системи, ураження нирок і сітківки очей (ретинопатія). Приблизно 65% смертей від цукрового діабету відбувається внаслідок інфаркту міокарда або інсульту. Хронічна гіперглікемія призводить до підвищення осмотичного тиску і пошкодження стінок судин (ангіопатії). При діабетичній мікро-й макроангіопатії порушується проникність судин, підвищується їх ламкість, розвивається схильність до тромбозів і атеросклерозу. Ураження нирок при цукровому діабеті (діабетична нефропатія) є одним із факторів розвитку хронічної ниркової недостатності.

Діабетична ретинопатія є поширеною причиною сліпоти у людей старшого віку. Цукровий діабет має ще одне небезпечне ускладнення – це так звана «діабетична стопа». Порушення мікроциркуляторного русла та вторинні імунодефіцитні стани призводять до інфекцій м’яких тканин стопи, ран, що не загоюються впродовж тривалого часу, трофічних виразок. У таких пацієнтів розвиваються гнійно-некротичні процеси стоп, з’являються виразки, ураження кісток і суглобів. Саме діабетична стопа часто приводить до необхідності ампутації кінцівки при цукровому діабеті.

Лікування. Враховуючи множинні життєзагрозливі ускладнення цього захворювання, цукровий діабет є надзвичайно важливою медичною та соціальною проблемою.

Для лікування цукрового діабету 2-го типу застосовуються лікарські засоби, здатні знижувати рівень цукру в крові, а також інсулін. Проводиться лікування вторинних ускладнень даного захворювання. Однак, відомі на сьогоднішній день методи корекції метаболічних порушень при цукровому діабеті не забезпечують бажаної ефективності та профілактики інвалідизації.

Тому у провідних медичних центрах різних країнах світу все частіше для лікування цукрового діабету та його ускладнень застосовуються методи клітинної та імунобіологічної регенеративної терапії. З цією метою досліджуються галогенні і ксеногенні культури клітин острівців Лангерханса, стовбурові клітини кісткового мозку й пуповинної крові. Американськими вченими показано позитивний ефект інфузій пуповинної крові у хворих на цукровий діабет, які дозволили знизити дозу інсуліну у таких пацієнтів. Також застосування клітин-ендотеліальних прогеніторів, здатних утворювати нові судини, сприяє неоангіогенезу у хворих з облітеруючими судинними захворюваннями нижніх кінцівок на тлі цукрового діабету 2-го типу.

В Інституті клітинної терапії розроблена й клінічно апробована методика лікування цукрового діабету, як 1-го, так й 2-го типів, за допомогою трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Головна мета такого лікування – попередження ускладнень цукрового діабету, нормалізація вмісту рівня глікозильованого гемоглобіну в крові, зниження дози введеного інсуліну при діабеті 1-го типу та нормалізація рівня глюкози крові при діабеті 2-го типу. Принцип лікування базується на тому, що гемопоетичні клітини здатні трансформуватися в β-клітини підшлункової залози або ж стимулювати їх утворення зі стовбурових клітин хворої людини (такі клітини знаходяться в протоках підшлункової залози). Крім того, гемопоетичні клітини оновлюють клітини ендотелію (внутрішньої поверхні) судин, які при цукровому діабеті пошкоджуються глікозильованим гемоглобіном. Дуже важливим є те, що трансплантація великих доз гемопоетичних стовбурових клітин усуває автоімунний компонент захворювання, присутній у хворих як 1-го, так і 2-го типів.

Також Інститутом клітинної терапії спільно з Інститутом ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України розроблено методи лікування цукрового діабету та його ускладнень з застосуванням кріоконсервованих ядровмісних клітин пуповинної крові, кріоконсервованих мультипотентних мезенхімальних стромальних клітин плаценти, а також кріоконсервованої амніотичної мембрани. На підставі позитивних результатів доклінічних досліджень Інститутом клітинної терапії спільно Інститутом ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України розроблено та подано на розгляд Координаційного центру транспантаціі МОЗ України проект клінічного дослідження “Ефективність застосування ядровмісних  клітин пуповинної крові, кріоконсервованих мультипотентних стромальних клітин плаценти і кріоконсервованої амніотичної мембрани окремо і при їх комбінації при діабетичній нейропатії, периферичному ураженні артерій і трофічних виразках нижніх кінцівок”.

Клінічний приклад. Як приклад доцільно навести усереднені дані лікування 25 хворих на цукровий діабет 2-го типу, які були учасниками клінічних випробувань з вивчення ефективності трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, проведених Координаційним центром трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України на базі Інституту клітинної терапії. На діаграмах чітко видно, що протягом 3 місяців після трансплантації рівень глюкози і глікозильованого гемоглобіну знижується практично до нормальних величин і залишається стабільним протягом 1 року. Крім того, у пацієнтів нормалізуються показники жирового обміну, знижується індекс атерогенності, поліпшуються біохімічні показники функції печінки. Усі хворі відзначають покращення якості життя.

Динаміка вмісту в плазмі крові глюкози і глікованого гемоглобіну після трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин.

Лікування цукрового діабету 2-го типу стовбуровими клітинами дозволяє не тільки підвищити ефективність лікування традиційними засобами та методиками, але часом і повністю від них відмовитися. Стовбурові клітини відновлюють чутливість тканин і клітин організму до дії інсуліну, значно покращують функцію підшлункової залози, що призводить до нормалізації рівня цукру в крові. Якщо Ви страждаєте на цукровий діабет 2-го типу, запрошуємо Вас в нашу клініку для отримання високоякісного та ефективного лікування цього небезпечного захворювання.

Стовбурові клітини вводяться внутрішньовенно. Принцип лікування базується на тому, що стовбурові клітини здатні трансформуватися в β-клітини підшлункової залози, а також стимулювати їх утворення із стовбурових клітин організму хворого. В результаті вдається досягнути не тільки нормалізації рівня цукру в крові, але і попередити ускладнення, викликані цукровим діабетом – пошкодження судин сітківки, нирок, серця й ніг.

Ефект Ви відчуєте вже протягом 2-3 місяців після введення стовбурових клітин. Клінічні аналізи підтверджують, що після лікування стовбуровими клітинами спостерігається позитивна тенденція підвищення рівня інсуліну і зниження цукру в крові. Трофічні виразки і тканинні дефекти стопи загоюються, поліпшуються процеси мікроциркуляції та зменшуються прояви діабетичної ангіопатії. Також відзначено відновлення показників «червоної» крові, а саме збільшення вмісту гемоглобіну й кількості еритроцитів.

Не гайте час і звертайтеся до нас, адже чим раніше Ви звернетеся до цього методу, тим ефективніше буде лікування. Для отримання кваліфікованих консультацій щодо захворювання заповніть просту форму справа.

Консультація

Зателефонуйте або напишіть і консультант дасть вичерпні відповіді на всі ваші запитання

consultation